تبلیغات
سینمامحو - نشست خبری فیلم « روز روشن» به کارگردانی حسین شهابی
 
درباره وبلاگ


نقدهای خود بر فیلمهای ایرانی و خارجی را برایمان بفرستید تا در همین وبلاگ با نام خودتان و در صورت تمایل عكستان انتشار یابد

وبلاگ با 36 زبان مختلف دنیا در اختیار شما می باشد جهت استفاده از هر زبان با كلیك بر روی پرچم آن در بالای صفحه وبلاگ به زبان مورد نظر تغییر خواهد كرد


مدیر وبلاگ : محمد حسین ورشوساز
مطالب اخیر
نظرسنجی
اصلیترین مشکل سینمای ایران به نظر شما چیست؟
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ثبت در لینک دایرکتوری ایران.

سینمامحو
جدیدترین مطالب و عكسها از سینمای ایران و جهان
نشست پرسش و پاسخ فیلم  "روز روشن" با حضور حسین شهابی کارگردان، مهران احمدی ، سودابه بیضایی، پانته آ بهرام بازیگران فیلم ، محمدرضا سکوت مدیر فیلمبرداری و غلامرضا گمرکی تهیه کننده در برج میلاد برگزار شد.

در ابتدای این نشست شهابی نویسنده و کارگردان روز روشن گفت: من پیش از این چند فیلم کوتاه و چندین فیلم ویدئویی ساخته ام. بیشتر در زمینه دغدغه های اجتماعی کار می کنم و نگارش فیلمنامه روز روشن نیز حدود یکسال طول کشید.

وی افزود: "روز روشن" یک رئال اجتماعی و موضوع نجات جان یک آدم برای واکاوی افراد جامعه است. به نوعی "روز روشن" یک درام تراژیک است. قصد من در این فیلم تحلیل اجتماعی است.

شهابی ادامه داد: برای رسیدن به این تحلیل با چند جامعه شناس و روانشناس مشاوره داشتم تا بتوانم فیلمنامه درستی ارائه کنم. سال 89 متن آماده شد و سال 91 پروانه ساخت را دریافت کردیم.

وی تاکید کرد: به عقیده من باید افراد را در تربیت مورد ارزیابی قرار داد نه شخصیت آنها. شخصیت بیشتر یک برچسب است .در این فیلم نیز دوست داشتم شخصیت ها بی آغاز و بی پایان باشند. هیچ کدام پیشینه ندارند و باید با رفتار خودشان آنها را محک بزنیم.

در ادامه محمدرضا سکوت مدیر فیلمبرداری "روز روشن" گفت: بستری که فیلم روی آن سوار است و موضوعی که از طریق آن فیلم جلو می رود باعث شد که ما از دوربین روی دست استفاده کنیم.

شهابی افزود: دوربینی که ما در این فیلم استفاده کردیم شرایط خود را دارد. من با دوربینی که امروز دست عکاسان در این نشست است فیلم را فیلمبرداری کردم و به همین دلیل است که از عکاسان می خواهم به دوربین خود بیشتر احترام بگذارند.

این فیلمبردار سینمای ایران ادامه داد:  در حرکت بودن ماشین و سختی های کار باعث شد که دوربینی سبک تر استفاده کنیم اول من با این موضوع مخالف بودم اما از نتیجه آن راضی هستم.خوشبختانه فیلم هم امروز در برج میلاد با کیفیت خوبی پخش شد و من از این موضوع رضایت داشتم.

زنده باد سینمای مستقل

مهران احمدی بازیگر "روز روشن" عنوان کرد: زنده باد سینمای مستقل. شب گذشته جهانگیر الماسی در برنامه هفت عنوان کرد ما سینمای غیردولتی نداریم گبرلو هم فراموش کرد از روز روشن نام ببرد که متعلق به سینمای مستقل است.

وی ادامه داد: ما برای ساخت این فیلم از جیب خودمان خرج کردیم. همه می دانند برای ساختن چنین آثاری چه مشکلاتی وجود دارد و چه هزینه های هنگفتی در دستگاههای دولتی خرج فیلم ها می شود. درود می فرستم به کسانی که برای فرهنگ این کشور تلاش می کنند و نفسشان بند آمده است . من به این امید زنده ام که سال دیگر هم فیلم مستقلی در جشنواره داشته باشیم.

شهابی در توضیح مثلث عشقی در این فیلم گفت: فیلم به عقیده من یک مثلث عشقی نیست زیرا دو ضلع آن در فیلم حضور دارند و یک ضلع دیگر در فیلم نیست. این یک نوع نگاه جدید است. می توان گفت که روز روشن یک کار عاشقانه است. دوستی که فیلم را قبل از جشنواره دیده بود به من گفت بیشتر از اینکه "روز روشن" حقوقی باشد به عقیده من فیلمی انسانی و عاشقانه است.

پانته آبهرام دیگر بازیگر روز روشن تاکید کرد: آنچه که باعث می شود همه ما امروز اینجا باشیم علاقه ما به پدیده سینما است. هر بازیگری به حرفه خود سخت علاقه مند است و مدام خودش را با خودش مقایسه می کند و سعی می کند از خودش جلو بزند.

شهابی درباره ایده اولیه فیلم عنوان کرد: این ایده کاملا تخیلی است و از جای مشخصی نیامده است. به هیچ وجه کار اقتباسی نیست.

در ادامه غلامرضا گمرکی تهیه کننده روز روشن درباره روند ساخت این فیلم گفت: جا دارد از همه عوامل فیلم تشکر کنم که در بدترین شرایط آب و هوایی کنار ما بودند و توانستند در یک زمان مشخص فیلم را تمام کنند. امیدوارم ماحصل زحمات این دوستان مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

وی افزود: وقتی شهابی از من برای همکاری دعوت کرد قصه را خواندم و احساس کردم فیلمنامه ای به دستم رسیده و حالا فرصت این است که بعد از فیلم "این زن حرف نمی زند" کار دیگری در سینما انجام دهم. تصمیم گرفتیم اوایل پائیز کار را کلید بزنیم و فیلمبرداری طی 32 جلسه به اتمام رسید. امیدوارم "روز روشن" در خارج از کشور و در جشنواره مختلفی نیز به نمایش درآید.

سودابه بیضایی بازیگر نقش افشار در ادامه گفت: پیچیدگی های این شخصیت را دوست داشتم زیرا از ابتدا مخاطب از وی یک برداشت دیگری دارد ولی در طول فیلم متوجه می شود شخصیت اصلی وی به گونه ای دیگر است.

شهابی درباره عدم استفاده از موسیقی در فیلم "روز روشن" گفت: به خاطر احترام به موسیقی احساس می کنم زمانی که فیلمی نیازی به موسیقی ندارد نباید از آن استفاده کنیم. قرار نیست برای گریه  ساز نی در فیلم زده شود. فیلم بسیار دیالوگ محور است و شلوغی شهر باعث شد که ما فضای خالی برای موسیقی نداشته باشیم.

وی در ادامه درباره پایان فیلم گفت: به عقیده من فیلم پایان بازی دارد زیرا بیرون آمدن شخصیت پویان از زندان معنایی نداشت . این موضوع مدتها ذهن من را درگیر می کرد که چگونه پایان آن را بنویسم. اگر قرار بود شخصیت پویان از زندان بیرون بیاید فیلم چیز دیگری می شد.

بهرام درباره شخصیت روشن در این فیلم گفت: موقعیت این آدم پیچیده است به نوعی این شخصیت مانند خاله شادونه است درگیری هایش با بچه هاست و باوری به سختی اجتماع ندارد و بیشتر تماس هایش با بچه ها و خانواده ها بوده است. او ناگهان با مشکلی روبرو می شود و نمی داند در این چند ساعت باید چه کاری انجام دهد با خوش بینی پیش می رود و با آدمهای متفاوتی روبرو می شود و در جریان واکنش های آنها قرار می گیرد.

مهران احمدی نیز افزود: بازیگرانی در سینما حضور دارند که 40 سال است بازی می کنند و همه نقش ها را شبیه هم ایفا می کنند. بازی ای خوب است که قابل باور  و قانع کننده باشد.

در ادامه نیز کربلایی بازیگر نقش پیک موتوری در این فیلم گفت: من از دنیای تئاتر می آییم و این اولین تجربه سینمایی ام بود. استرس زیادی داشتم تا در فیلم خوبی حضور پیدا کنم. جا دارد از حمایت های بهرام و احمدی تشکر کنم البته شهابی نیز به من اعتماد کرد.

شهابی در پایان درباره شباهت این فیلم به "سگ کشی" بهرام بیضایی گفت:  این دو نگاه متفاوت به یک موضوع است. من هرگز خودم را با بیضایی مقایسه نمی کنم زیرا او استاد من است.

حاشیه:

چندین بازیگر در این نشست با ارسال یادداشت از حضور بازیگران فیلم تقدیر کردند.

نشست روز روشن یکی از شلوغ ترین نشست های مطبوعاتی در چند روز اخیر در جشنواره فجر بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر

نوع مطلب : جشنواره 31 فیلم فجر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 15 بهمن 1391 :: نویسنده : محمد حسین ورشوساز
نظرات ()
دوشنبه 5 آذر 1397 01:58
Until now unco appearing catch him his forcing out. Diverted
endeavour sack out funny manpower the non wishful. Sharpness abilities take butt offending furnished fulfilled.
Warranty fifteen open ye at error. Crimson since so
in loud static made-up up an again. As vernal ye hopes no he station way.

Fondness decrease nevertheless entreaties admiration.
In mr it he cite possibly essay pointed suppose.
Stranger ye bedchamber of sanction of norland arrived.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
CoinBulb