درباره وبلاگ


نقدهای خود بر فیلمهای ایرانی و خارجی را برایمان بفرستید تا در همین وبلاگ با نام خودتان و در صورت تمایل عكستان انتشار یابد

وبلاگ با 36 زبان مختلف دنیا در اختیار شما می باشد جهت استفاده از هر زبان با كلیك بر روی پرچم آن در بالای صفحه وبلاگ به زبان مورد نظر تغییر خواهد كرد


مدیر وبلاگ : محمد حسین ورشوساز
مطالب اخیر
نظرسنجی
اصلیترین مشکل سینمای ایران به نظر شما چیست؟
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ثبت در لینک دایرکتوری ایران.

سینمامحو
جدیدترین مطالب و عكسها از سینمای ایران و جهان
 

 نشست پرسش و پاسخ فیلم سینمایی «رسوایی» با حضور مسعود ده نمکی کارگردان ، محمدرضا شریفی نیا (بازیگر)، مجتبی امینی (مدیر تولید و بازیگر، کامران تفتی (بازیگر)، علویان (صدابردارو با اجرای محمدرضا شهیدی فرد در سالن سعدی مرکز همایش های برج میلاد برگزار شد.

 

 

در ابتدای این نشست «مسعود ده نمکی» کارگردان «رسوایی» در مورد ایده اولیه فیلم گفتبعد از ساخت «اخراجی ها3» ایده فیلم به ذهنم رسید و بعد از نگارش آن یک ماه زمان ساخت آن طول کشید.

 

وی ادامه دادبا توجه به اینکه این فیلم در بخش خصوصی ساخته می شد، نمی توانستیم زمان زیادی را برای ساخت آن صرف کنیم و باید آن را سریع تر تمام می کردیم؛ هرچند در زمان ساخت نیز به دلیل حضور مردم وقفه هایی در فیلم صورت می گرفت.

 

ده نمکی با اشاره به مضمون فیلم گفتمن همیشه مخاطب برایم مهم است، به همین دلیل سعی می کنم در فیلم به گونه ای حرف بزنم که همه از هر قشری متوجه آن حرف شوند و دنبال پیچیده حرف زدن نیستم، بلکه حتی مسائل را ساده بیان می کنم.

 

وی با اشاره به نقش اول فیلم که یک روحانی است، گفتاولیاء خدا در اطراف ما وجود دارند و اگر دقت کنیم افرادی مانند حاج آقا ابوترابی را می بینیم که هم نماینده مجلس بود و هم ساده زندگی می کرد و ماشین و پول او را از مردم جدا نکرده بودمن معتقدم نباید مسئولیت های سیاسی و اجتماعی، روحانیت را از مردم جدا کند.


 

ده نمکی با اشاره به ادامه حضور خود در سینما گفتروزی حاتمی کیا آمد فیلم «اخراجی ها» را دید و به جای آنکه مانند همه مچ ما را بگیرد، دست ما را گرفت و فیلم اخراجی ها را دید و پلان به پلان نقد کرد اما معتقد بود که مسعود ده نمکی با غریزه فیلم می سازد و من را به هواپیمای چهار موتوره ای تشبیه کرد که با یک موتور حرکت می کنم، به همین دلیل من به دنبال فراگیری سینما رفتم.

 

وی درباره تصویری کردن حاج آقا دولابی و استفاده از حرفهای وی در فیلم گفتدر جلسات ایشان از مرتضی نبوی تا سروش شرکت می کردند و حتی در زمان اکران فیلم در خارج از جشنواره، پسر ایشان نیز حضور داشتند و بیش از چهل نفر از رجال سیاسی فیلم را دیدند و موافق اکران فیلم بودند.

 

ده نمکی افزودمتاسفانه امروز بی تقوایی و گزیده شدن از سیاست درد همه ماست و رسوایی آیینه همه ماستما در «رسوایی» حرفهایی را که بالای منبر گفته می شود گفتیم و ما از خط قرمز عبور نکردیم.

 

کارگردان فیلم سینمایی «رسوایی» ادامه داداتفاقی که امروز در جامعه ما می افتد و حرف درآوردن ها، تهمت زدن ها و علیه هم حرف زدن ها خوب نیست و بدیهیات و اخلاقیات را در جامعه ما از بین برده است.


 

ده نمکی افزودحضرت امیر می فرمایند فاصله حق و باطل چهار انگشت است و بین شنیدن و دیدن است و من به همین دلیل روزنامه خود را بستم، زیرا معتقدم در روزنامه با شنیدن کار داریم.

 

وی ادامه دادما در فیلم اصلا به دنبال نمایش شیخ صنعان نبودیم اما متاسفانه گروهی فیلم را به این بهانه کوبیدند و این انتقاد از آن نگاه عرفان ستیزی و فلسفه ستیزی شکل گرفته است و بسیاری با این نگاه شمشیر را علیه این فیلم بسته اند؛ به همین دلیل من از ابتدای ساخت این فیلم به بیش از صد سازمان و نهاد جواب داده ام و تنها به سازمان آب جواب پس نداده ام.


 

محمدرضا شریفی نیا بازیگر فیلم نیز با اشاره به روند همکاری خود با این فیلم گفتمن از ابتدای ساخت این پروژه در جریان آن بودمدو بحث از همان ابتدا مطرح بود، اول اینکه ساخت اخراجی ها ادامه پیدا کند یا فیلم دیگری ساخته شود و بعد تصمیم گرفته شد تا فیلم رسوایی ساخته شود.من ابتدا می خواستم نقش روحانی فیلم را بازی کنم، زیرا دیگر نمی خواستم نقش منفی بازی کنم اما قرعه بازی در نقش روحانی به نام اکبر عبدی خورد.

 

وی با اشاره به نقش خود در این فیلم ادامه داداز نظر من این شخصیت منفی نیست بلکه آدم ساده ای است که به یک دختر علاقه دارد اما نمی خواهد از شرعیات خارج شود و می خواهد همه کارهایش شرعی صورت بگیرد.


 

شریفی نیا درباره جایزه گرفتن در جشنواره فیلم فجر گفتدر جشنواره های دولتی به بازیگر جایزه نمی دهند، بلکه به نقش جایزه می دهند زیرا به طور مثال معتقدند اگر به شریفی نیا جایزه بدهند انگار به نقش عمر و عاص و معاویه جایزه داده اند؛ در حالی که هنرمند برای خلق یک شخصیت باید جایزه بگیردنقش من در فیلم «رسوایی» از فیلم دنیا آغاز شد و تا امروز ادامه داشت و همین گونه ادامه می دهم تا جایزه بگیرم.

 

کامران تفتی بازیگر دیگر فیلم نیز گفتابتدا باید بگویم که امروز در جمعی حضور دارم که همه مخاطبان خاص سینما هستند و به نوعی یک پا منتقد هستندمن از ابتدا عاشق نقش شریفی نیا بودم و می خواستم نقش او را بازی کنم.

 

مجتبی امینی مدیر تولید فیلم نیز گفتقرار بود دو سال پیش این فیلم ساخته شود اما به دلیل اینکه به جشنواره نمی رسید ساخت آن و به ویژه مرحله پیش تولید کمی طول کشید و همین طولانی شدن مرحله پیش تولید باعث شد تا مرحله تولید با سرعت بیشتری پیش رود.

 

امینی در ادامه جلسه نامه الناز شاکردوست را قرائت کرد.

 

شاکردوست در بخشی از این نامه با اشاره به اینکه نقش خود در فیلم را بازی نکرده بلکه زندگی کرده است و به آن اعتماد و تعلق خاطر دارد، درباره حضور نیافتنش در نشست پرسش و پاسخ گفت امروز بعد از یک دهه بازیگری در سینما رنجورتر از آن هستم که در جمعی حضور پیدا کنم که تیزی قلمشان من را زخمی کرده است.


 

علویان صدابردار فیلم گفتمن امسال ۹ فیلم در جشنواره دارم و همین برای من ارزشمند است.

 

وی ادامه دادامسال صدای فیلم ها خیلی خوب است و این دیجیتال بودن کمک زیادی به بهبود صدا کرده است.

 

وی درباره صدای فیلم «رسوایی» گفتدر فیلم سعی کردیم افکت ها بیشتر به چشم بیاید و بر روی صدای فیلم چهار ماه کار کردیم.

منبع: سایت اصلی جشنواره

نوع مطلب : جشنواره 31 فیلم فجر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 18 بهمن 1391 :: نویسنده : محمد حسین ورشوساز
نظرات ()


 
CoinBulb
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic